Sprawy o zapłatę - co zrobić, gdy dłużnik nam nie płaci?

Realizacja  umowy nie zawsze przebiega tak, jak tego chcemy. Czasami zdarza się, że jedna ze stron nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania i nie płaci należności za wykonanie umowy. Co zrobić, gdy dłużnik nam nie płaci?

 

Przede wszystkim, w pierwszej kolejności warto spróbować załatwić sprawę polubownie. Czasami zdarza się, że dłużnik po prostu  zapomniał zapłacić, czy zapodziała mu się faktura – dlatego po upływie terminu płatności warto o sobie przypomnieć kontaktując się z dłużnikiem czy wysyłając monit. Gdy nabierzemy podejrzeń, że brak zapłaty wynika z innych przyczyn niż zwykłe roztargnienie naszego kontrahenta, należy przystąpić do windykacji należności.

 

W pierwszej kolejności należy wezwać dłużnika do zapłaty.

Wysłanie wezwania przedsądowego nie jest co prawda z procesowego punktu widzenia konieczne do wniesienia pozwu, jednak nie czyniąc tego możemy narazić się w ewentualnym postępowaniu sądowym na obciążenie kosztami postępowania. Stanie się tak w przypadku, gdy nie wezwiemy pozwanego do zapłaty, a ten przy pierwszej czynności procesowej podniesie zarzut, że nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uzna żądanie pozwu. Dlatego zawsze warto rozpocząć windykację od wezwania dłużnika do zapłaty – czasami zdarza się, że na tym etapie sprawa się skończy – zwłaszcza, gdy wezwanie wystosowane jest przez kancelarię prawną, ponieważ może to powodować u dłużników przeświadczenie, że naszą sprawę traktujemy poważnie i w przypadku braku zapłaty jesteśmy gotowi oddać ją do sądu.

 

Gdy dłużnik nie reaguje na wezwanie do zapłaty, a wierzyciel jest zdecydowany na oddanie sprawy do sądu, można rozpocząć gromadzenie materiału dowodowego. W sprawach o zapłatę roszczeń z umowy możemy wyróżnić trzy zasadnicze tryby postępowania – upominawczy, nakazowy oraz zwykły. Ponadto, w sprawach o roszczenia do 20 tys. zł powództwo rozpoznawane jest w trybie uproszczonym, a pozew winien być wniesiony na urzędowym formularzu (formularze do pobrania tutaj). W większości przypadków, w sprawach rozpoznawanych przez wydziały gospodarcze (gdy umowa zawarta była przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą) postępowanie w pierwszym etapie jest pisemne.

 

Więcej o postępowaniu upominawczym i nakazowym zobacz tutaj.

 

W pozwie należy powołać dowody na okoliczność istnienia zobowiązania i jego niewykonania przez stronę pozwaną. Jeśli strony zawarły umowę na piśmie, umowę należy dołączyć do pozwu jako dowód. To bardzo ważne, by już na etapie wnoszenia powództwa powołać wszystkie dowody uzasadniające nasze stanowisko.

 

Po uzyskaniu korzystnego dla nas wyroku sądu warto dłużnika wezwać ponownie do polubownej zapłaty. Jeśli tego nie uczyni, sprawę możemy skierować do komornika sądowego, który prowadził będzie postępowanie egzekucyjne. Komornikowi należy wskazać majątek dłużnika, z którego ma nastąpić egzekucja, albo zlecić mu poszukiwanie majątku uiszczając odpowiednią opłatę.

 

Wszystkie koszty sądowe i egzekucyjne podlegają co do zasady zwrotowi przez stronę przegrywająca sprawę. O tym, ile kosztuje postępowanie sądowe w sprawie o zapłatę przeczytasz tutaj.

 

Jeśli masz problem z uzyskaniem zapłaty od swojego dłużnika, zapraszamy do kontaktu z nasza Kancelarią. Świadczymy fachową pomoc prawną w dochodzeniu wierzytelności od etapu polubownych rozmów, poprzez sprawę sądową, aż do zakończenia postępowania egzekucyjnego.

19 września 2018

Blog

O nas

Kancelaria Adwokacka Rzepczyk-Zgoła powstała z myślą o obsłudze prawnej przedsiębiorców.

 

Przedmiotem zainteresowania oraz działalności Kancelarii są w szczególności zagadnienia z zakresu prawa cywilnego, prawa gospodarczego (ze szczególnym uwzględnieniem prawa przedsiębiorców i spółek) oraz prawa międzynarodowego, także w kontekście procesowym.

 

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii informatycznych świadczenie przez Kancelarię usług ma zasięg eksterytorialny i pozwala na utrzymywanie stałego kontaktu z Klientami.

 

Świadczymy pomoc prawną m.in. w miejscowościach: Poznań, Gądki, Kórnik, Szczytniki, Środa Wlkp., Jarocin, Śrem.

Jesteśmy tutaj

Kontakt z nami

 

  

              ul. Bóżnicza 2/2,

              61 - 751 Poznań                

              kancelaria@rzepczykzgola.com

              tel. 517 619 806

 

Ochrona danych osobowych

 

 

 

adwokat Poznań, adwokat Jarocin, adwokat Środa Wlkp., adwokat Kórnik, adwokat Szczytniki, 

zakładanie spółek, obsługa spółek, kancelaria, prawnik, frankowicze, pozew przeciwko bankowi,