loader image

Jaką formę prawną działalności wybrać?

Gdy podejmiemy decyzję o rozpoczęciu prowadzenia własnego biznesu, pora na podjęcie kluczowej decyzji, a mianowicie jaką formę prawną działalności wybrać? Do wyboru mamy wiele opcji, dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawimy ogólne cechy każdej z opcji, a w kolejnych wpisach przyjrzymy się bliżej każdej z nich.

Gdy działamy w pojedynkę mamy w zasadzie dwie możliwości:

  • jednoosobową działalność gospodarczą
  • jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Działalność gospodarczą możemy więc prowadzić jako osoba fizyczna w formie jednoosobowej działalności gospodarczej podlegającej wpisowi do CEIDG. Działamy wtedy osobiście pod własnym imieniem i nazwiskiem. Za zobowiązania odpowiadamy całym swoim majątkiem. Druga z opcji zakłada prowadzenie działalności jako osoba prawna. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma osobowość prawną i za swoje zobowiązania odpowiada swoim majątkiem. Prowadząc działalność w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba opłacać za siebie składki ZUS, tak jak w przypadku standardowej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zasadniczą różnicą między powyższymi opcjami jest kwestia odpowiedzialności za zobowiązania. Prowadząc działalność jako osoba fizyczna odpowiadamy całym swoim majątkiem, decydując się zaś na spółkę, niejako uwalniamy się od tej odpowiedzialności. Spółka ma jednak również swoje wady, jak chociażby konieczność opłacania podatku od osób prawnych. Bliższe porównanie tych dwóch form działalności już wkrótce!

Gdy masz wspólników możecie wybrać spośród kilku rodzajów spółek:

  • Spółka cywilna
  • Spółka jawna
  • Spółka komandytowa
  • Spółka partnerska
  • Spółka komandytowo-akcyjna
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Spółka akcyjna

Spółka cywilna to nic innego jak umowa pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze, w ramach której osoby te zobowiązują się dążyć do wspólnego gospodarczego celu. Kwestia odpowiedzialności wspólników, jest identyczna jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Spółka cywilna uregulowana jest w kodeksie cywilnym, w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych typów spółek, które uregulowane zostały w kodeksie spółek handlowych.

Spółki jawna, komandytowa, partnerska i komandytowo-akcyjna to spółki osobowe. Odpowiedzialność za zobowiązania wspólników jest w tych opcjach nieco bardziej ograniczona, niż w przypadku jednoosobowej działalności czy spółki cywilnej. Wspólnicy odpowiadają bowiem swoim majątkiem dopiero w momencie, gdy nie ma majątku spółki, który wystarczyłby na pokrycie zobowiązania (odpowiedzialność subsydiarna).

Dwie ostanie spółki to spółki kapitałowe. Mają one osobowość prawną i funkcjonują w obrocie jako niezależne byty. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zapewnia nam ochronę przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki, a jednocześnie nie wymaga wysokiego wkładu finansowego na początek działalności. Minimalny kapitał zakładowy to bowiem 5.000,00 zł. Spółka akcyjna to najbardziej złożona i sformalizowana forma prawna prowadzenia działalności. Daje jednak wiele możliwości.

Którą formę prawną prowadzenia działalności gospodarczej zatem wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. To zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i zakres i przede wszystkim przedmiot planowanej działalności. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Jeśli masz wątpliwości, na którą formę prawną się zdecydować, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci w wyborze odpowiedniej opcji.

Gdy już zdecydujesz się na konkretną formę prawną prowadzenia swojego biznesu, o tym, jak zarejestrować firmę przeczytasz tutaj.